Spriječite da zbog paradontalne bolesti izgubite zube. Otekle i krvave desni, bol zubiju ili zubnog mesa, rani su znak da su vam desni inficirane bakterijama. Ukoliko ne poduzmete mjere protiv paradontalne bolesti, infekcija se može proširiti i uništiti potporne strukture vaših zubi u čeljusti. Ukoliko se paradontalna bolest ne tretira prijeti gubitak jednog ili više zuba. . U slučaju ugradnje implantanta uspješnost ugradnje ovisi o izlječenoj paradontalnoj bolesti.
U slučaju nekih od simptoma obratite nam se telefonski na 01 46 83 985 ili putem obrasca na dnu stranice za prvi besplatni pregled.
Pročitajte više:
VRSTE BOLESTI DESNI - pročitajte više o vrstama bolesti desni
SIMPTOMI I FAKTORI RIZIKA - koji su simptomi i faktori rizika razvijanja dentalne bolesti
PREVENCIJA - kako prevenirati razvoj parodontalne bolesti?
VEKTORSKA TERAPIJA - opis terapije koju primjenjejemo za liječenje parodontitisa
PARADONTOLOŠKA TERAPIJA - opis terapije koji koristimo za liječenje parodontitisa
Parodontitis
se često opisuje kao podmukla bolest jer su njegovi simptomi vrlo često blagi, pa tako ostaju dugo neprepoznati. S druge strane, ako gingivitis i krvarenje zubnog mesa kao glavni simptom (koji najčešće prethodi parodontitisu) traje godinama, pacijenti se naprosto naviknu na ne pretjerano jaku bol i na kraju je ignoriraju. Pravovremeno prepoznavanje parodontitisa od presudne je važnosti za uspješnu terapiju.
Simptome koje nemojte nikako zanemariti:
Iako su naslage plaka osnovni uzrok upale gingive i parodonta, lista čimbenika rizika je dulja. Provjerite spadate li u neku od rizičnih skupina: prema listi čimbenika rizika:
U liječenju parodontnih bolesti daleko najvažniju ulogu igra odgovarajuća prevencija. Poštuju li se njezine mjere, do bolesti gotovo sigurno neće doći (osim u slučajevima poput agresivnog parodontitisa čiji se uzrok nalazi u obiteljskoj sklonosti).
Što znači odgovarajuća prevencija? S jedne strane, riječ je o higijenskim mjerama koje ćete svakodnevno provoditi sami, a s druge strane, treba odlaziti na redovite stomatološke preglede s uključenom preventivnom terapijom. Mjere oralne higijene podrazumijevaju četkanje zubi najmanje dva puta dnevno te korištenje zubnog konca, a posebno interdentalnih četkica (nakon svakog pranja!), sve s ciljem čim boljeg uklanjanja ostataka hrane i zubnog plaka sa svih zubnih površina.
Preventivna terapija sastoji se u profesionalnom čišćenju zubnog plaka i kamenca jer nitko, čak ni uz najveći trud, ne može tako detaljno očistiti svoje zube. Pritom se kamenac, naravno, ni ne može ukloniti u "kućnoj radinosti". Svatko bi trebao odlaziti na redovite preventivne preglede barem dva puta godišnje, a oni bi trebali biti i češći ako vam je poznato da netko u vašoj obitelji boluje (ili je bolovao) od parodontitisa. I u slučaju parodontne bolesti vrijedi isto pravilo kao i kod svih drugih bolesti - čim ranije prepoznamo njezine simptome, terapija će biti učinkovitija.
Sačuvajte svoje zube zauvijek i zaštitite svoje implantate doživotno! Zahvaljujući novij dijagnostici i molekularnoj dentalnoj medicini, moguće je otkriti i na vrijeme početi liječenje bolesti zubnog mesa i tkiva oko implantata.
Uz redovite kontrole i profesionalnu prevenciju to je uistinu moguće.
Sedam točaka koje čine koncept prevencije:
1. rana dijagnostika uz pomoć aMMP-8 testa (PerioSafe,ParioImplant)
2. uklanjanje supragingivalnih naslaga i antimikrobna dezinfekcija diodnim laserom (photo-thermal laser therapy)
3. uklanjanje subgingivalnih naslaga,struganje i poliranje korijena zuba,laserom potpomognuta terapija
4. zaštita površine zuba i korijena SiO2-kompleksom (PrrioShine)
5. kontinuirana antimikrobna kućna njega (12-satna zaštita)
6. redovita kontrola svakih 3-6 mjeseci (re-call),uz potpornu terapiju održavanja i definiranja posjeta re-calla
7. interdisciplinarna komunikacija sa liječnicima iz drugih grana medicine.
Vector-sustav omogućuje jednostavno provođenje parodontne terapije, djeluje kauzalno te brzo i pouzdano eliminira bakterije koje uzrokuju infekciju.
Vector omogućuje pristup parodontnim džepovima i interradikularnim prostorima te odstranjuje plak, kamenac, endotoksine i bakterije koje uzrokuju infekciju. "Gracilni", "nježni" nastavak instrumenta ulazi u dubinu parodontnog džepa te uz pulsirajući mlaz vode, pomiješan s tekućinama koje imaju polirna i abrazivna svojstva te uz pomoć ultrazvučnih vibracija, uspješno uklanja bakterije, a da pritom ne postoji niti najmanja opasnost od oštećenja tkiva, što je ujedno i glavni cilj terapije. Na nastavak instrumenta priključen je otvor za vodu koji omogućuje prenošenje radne energije, efikasno štiteći tkivo od pregrijavanja, a time i od mogućeg oštećenja. Osobitost Vectorovog mehanizma za hlađenje jest u tome što voda pritom ne izlazi u obliku aerosola nego kontinuirano, uzduž instrumenta, prateći linearne ultrazvučne kretnje.
Vector se također može primijeniti i u liječenju periimplantitisa (tkiva oko imaplantata), zahvaljujući fleksibilnoj plastičnoj sondi i neinvazivnom djelovanju na osjetljivu površinu implantata i njegove suprastrukture koje ostaju netaknute i očuvane.
U odnosu na druge metode koje ostavljaju površinu zuba hrapavom, Vector zahvaljujući mikrofinim dijelovima hidroksilapatita koji se nalaze u Vector - fluid polish-u, omogućuje glađenje površine zuba tijekom samoga postupka. Nakon obrade se ne očekuju nikakve neugodne senzacije te se nakon kratkoga vremena, bez ustručavanja, može opet jesti i piti.
Zahvaljujući novim dostignućima u području molekularne medicine, danas je moguće i u ordinacijama dentalne medicine provoditi testiranje na molekularnoj razini.
Dijagnostički postupci poput sondiranja, parodontološkog screening indeksa ili rendgenskog snimanja, nalaze fizičko oštećenje tkiva i tako definiraju opsežnost gingivitisa, parodontitisa, mukozitisa i periimplantitisa. No, njihove su mogućnosti ranog otkrivanja ograničene.
Brzi enzimsko-imunološki dijagnostički test (PerioSafe i ImplantSafe), služi nam za rano otkrivanje upale oko zuba i implantata. Uz pomoć aMMP-8 (aktivni oblik matriks-metaloproteinaze 8), kao rizičnog markera, možemo otkriti propadanje gingivnog, parodontnog i periimplantološkog tkiva.